Inne Lifestyle

13 trików, by przeszukiwać Google jak mistrz

13 trików, by przeszukiwać Google jak mistrz

Wyszukiwarka Google to przepotężne narzędzie, z którego większość z nas korzysta na codzień. W tym poście dowiesz się jak wycisnąć z niego maksimum możliwości i jak z otchłani Internetu wykrajać z chirurgiczną precyzją dokładnie to czego chcemy. Od dziś przeszukuj Google jak mistrz!

Pssst, na końcu postu niespodzianka – kilka interesujących funkcji, których być może do tej pory nie znałeś 🙂

 

Google

 

1. Użycie znaku “-” (minus) zawęża wyszukiwanie

Zdarza się, że termin, którego szukamy, nie jest jednoznaczny i może mieć wiele znaczeń. Na przykład Python. W rezultacie Google pokaże nam wyniki zarówno dla języka programowania jak i zwierząt. Aby zawęzić wyszukiwanie tylko do programowania wystarczy usunąć zwierzęta z kontekstu:

Przykład:    Python -animal

 

2. Przeszukiwanie konkretnej witryny

Jeśli potrzebujemy znaleźć informację pochodzącą z konkretnej witryny można to zrobić stosując znak „:” (dwukropek) i podając nazwę strony, która ma zostać przeszukana.

Przykład:    lebron james :nba.com

Trik może być przydatny w przypadkach, kiedy mamy narzucone źródła informacji, np. w pracy czy na studiach.

 

3. Używaj cudzysłowu, aby wyszukać dokładną frazę

Wpisując szukaną frazę w cudzysłowie wymuszamy wyszukiwanie konkretnej, precyzyjnie określonej frazy. Pomocne, kiedy dokładnie pamiętamy fragment wypowiedzi np. na forum i chcemy go odnaleźć ponownie.

Google

4. Wildcard pomaga zapominalskim

Ile to razy usłyszeliśmy piosenkę, której tytułu nie znamy, ale kilka słów refrenu jeszcze pamiętamy i chcielibyśmy ją odszukać. Wystarczy użyć wildcard’u (znak „*”) w miejscu słów, których nie znamy lub zapomnieliśmy.

Przykład:    „*ekran* i * film”

Gdybyśmy szukali tylko dwóch słów kluczowych „ekran” i „film” otrzymalibyśmy prawdopodobnie tysiące wyników związanych z kinematografią. Zapis w przykładzie doprecyzowuje, czego tak naprawdę szukamy – wersu „Wystawię ekran i wyświetlę film”, a piosenka to „Scenariusz dla moich sąsiadów” zespołu Myslowitz.

 

5. Znajdź podobne strony

Bardo użyteczna I ciekawa opcja. Dodając słowo “related:” przed adresem strony znajdziemy inne podobne do niej witryny.

Przykład:    related:filmweb.pl

Google podsunie nam listę stron, które mogą nas zainteresować i są powiązane tematycznie z witryną podaną w wyszukiwaniu.

Google

 

6. Znajdź drogę szybko jak nigdy

Użyj słowa „navigate” przed lokalizacją startową i docelową, a Google natychmiast pokaże sugestie odnośnie trasy. Bez wchodzenia w Maps, a to już jakby nie patrzeć trochę „droga na skróty” 🙂

Google

 

7. Konwersja miar i wag

Kolejna przydatna funkcjonalność wyszukiwarki to konwerter miar i wag. Pozwala szybko sprawdzić, ile metrów kwadratowych odpowiada jednemu akrowi lub jak wiele łyżek stołowych potrzebujemy, żeby nalać dokładnie litr wody.

Przykład:    100 miles to km

 

8. Sprawdź kurs walut

Wpisz „PLN to USD”, aby błyskawicznie podejrzeć obecny kurs walut.

 

9. Zlokalizuj swoją przesyłkę

Jeśli zamawiałeś przesyłkę kurierską w FedEx czy UPS to nic prostszego, aby ja namierzyć. Wystarczy wpisać jej numer w oknie wyszukiwarki, a informacja o tym, gdzie się aktualnie znajduje, pojawi się na ekranie. Nie musisz już więcej wchodzić na stronę kuriera, aby osiągnąć dokładnie ten sam efekt.

 

10. Znajdź informacje o swojej grafice

Powiedzmy, że posiadasz ciekawe zdjęcie, ale nie do końca wiesz, skąd ono pochodzi lub co dokładnie przedstawia (np. tłum demonstrujących czy tropikalny krajobraz). Możliwe, że Google poradzi sobie i z tym. Wejdź do zakładki „grafika” i tam załaduj swoje zdjęcie lub URL do niego. Jeśli Ci się poszczęści, to Google wyszuka informacje dotyczące tego zdjęcia, a także pokaże inne podobne grafiki. Całkiem przydatna opcja, jeśli ktoś tworzy jednolite galerie zdjęć

Google

 

 

11. Wyszukuj po lokalizacji

Wszyscy wiedzą, że kombinacja słów „jedzenie Kraków” pokaże nam mapę restauracji i barów w całym mieście. Jeśli chcemy natomiast zawęzić wyszukiwanie i znaleźć najbliższe naszej lokalizacji miejsca możemy użyć kodu pocztowego. Fraza „food 31-231” stworzy dla nas listę lokali gastronomicznych w obrębie podanego obszaru.

 

12. Wyszukuj po typie pliku

Jeśli poszukujesz prezentacji o samochodach zrobionej w PowerPoint użyj frazy:

Przykład:   filetype:pptx samochody

W ten sposób wszystkie otrzymane wyniki będą w formacie PowerPoint. Oczywiście możemy szukać także wpisując „ppt samochody”, ale wówczas nie wszystkie rezultaty będą miały pożądany format.

 

13. Zaawansowane wyszukiwanie

Wiele z opisanych tutaj trików można łączyć ze sobą, a najlepszym miejscem, aby to zrobić z poziomu jednej strony, jest narzędzie Google’s Advanced Search. Jest ono dostępne pod Settings > Advanced search lub bezpośrednio pod adresem “https://www.google.com/advanced_search”.

 

Ciekawostki – czy wiesz, że w przglądarce możesz:

 

1. Ustawić minutnik

Wpisz „set timer to xx minutes”, odliczanie rozpoczęte, niedługo usłyszysz dzwonek!

 

2. Zagrać w Atari Breakout

Wpisz „Atari Breakout” w wyszukiwarce grafiki i zagraj w tę oldschoolową grę 🙂

 

3. Zaplanować swoje wesele

 

4. Sprawdzić swój kalendarz Google

Wpisz „My plan for 2018” żeby podejrzeć listę nadchodzących wydarzeń.

 

5. Użyć rozbudowanego kalkulatora

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis to jest duża szansa, że zainteresujesz się także tym:

Google Easter Eggs – pisanki inaczej

 

Spodobał Ci się ten post? Polub nas na Facebook’u i bądź na bieżąco!

You Might Also Like...