Filmy z zaskakującym zakończeniem
Inne Lifestyle

Filmy z zaskakującym zakończeniem, których nie widzieliście

Filmy z zaskakującym zakończeniem, których nie widzieliście

Szukasz dobrego filmu na wieczór, ale masz wrażenie, że widziałeś już wszystko? W tym poście znajdziesz filmy z zaskakującym zakończeniem w ilości aż 14-stu pozycji, spośród których przynajmniej kilku na pewno nie widziałeś. Intrygujące historie z nagłymi twistami oraz nieprzewidywalnym zakończeniem w stylu Hitchcocka – to lubimy najbardziej!

Jazda obowiązkowa

Zanim przejdziemy do głównego tematu tego wpisu chciałbym przypomnieć filmy z kategorii pozycji absolutnie obowiązkowych, które większość z Was zapewne zna i widziała już wcześniej. Jeśli jednak jakimś cudem któryś z tych doskonałych obrazów umknął Twojej uwadze to zachęcam do nadrobienia zaległości. Każdy z nich jest gwarancją ciekawego zakończenia oraz rozrywki na najwyższym poziomie:

The Sixth Sense (1999)

Memento (2000)

Fight Club (1999)

The Others (2001)

Secret Window (2004)

The Village (2004)

Saw (2004)

The Prestige (2006)

Shutter Island (2010)

Seven (1995)

Whiplash (2014)

Identity (2003)

Oldboy (2003)

12 Angry Man (1957)

Fracture (2007)

The Departed (2006)

Gone Baby Gone (2007)

The Usual Suspects (1995)

 

Filmy z zaskakującym zakończeniem

 

Założę się, że tych filmów nie widziałeś

…lub przynajmniej części z nich jeszcze nie widziałeś. Znajdziesz tu dobre lub bardzo dobre filmy z zaskakującym zakończeniem, często niedocenione i pomijane w różnych rankingach. To czternaście produkcji (nie tylko zza Oceanu), które zdecydowanie warte są poświęcenia im wieczoru. Oczywiście nie zdradzam szczegółów fabuły – polecam odkrywać i rozsmakowywać się nimi osobiście. Udanych seansów!

Filmy z zaskakującym zakończeniem

Primal Fear (Lęk pierowtny) 1996

Główna postać filmu, Martin Vail (Richard Gere) to prawnik, który podejmuje się obrony Aarona Stampler’a (Edward Norton) oskarżonego o zamordowanie arcybiskupa. Głośna sprawa elektryzuje opinię publiczną, a dowody na winę oskarżonego wydają się bezdyskusyjne. Problem pojawia się, kiedy okazuje się, że Aaron cierpi na silne zaburzenia psychiczne i jako mordercę podaje Roy’a, swoje mroczne alter ego…

„Lęk pierwotny” to nie tylko doskonały thriller rozgrywający się w sądzie. To przede wszystkim pokaz kunsztu aktorskiego zarówno Gere’a jak i Nortona – obaj są niezwykle przekonujący w swoich rolach, które, jak się później okazuje, są bardzo niejednowymiarowe. Dużo tu gry emocjami, sympatyzowanie którejkolwiek z postaci to dość ryzykowny zabieg. Film który na długo zapada w pamięć.

IMDb: 7.7  |  freedams: 8

Filmy z zaskakującym zakończeniem

The Loft (Loft) 2014

Pięciu żonatych mężczyzn dzieli wspólną tajemnicę – sekretne miejsce schadzek z kobietami, które zaspokajają ich fantazje. Tryby tego mechanizmu działają bez zarzutu aż do feralnego dnia, kiedy w swoim tajemnym lofcie odkrywają ciało nieznanej kobiety. Który z nich jest odpowiedzialny za zbrodnię?

„Loft” pokazuje, jak nieumiejętne nadużycie twistów może zniszczyć pieczołowicie budowane napięcie i pozbawić historię maski prawdopodobieństwa. Film miał potencjał, który może nie został zmarnowany, ale na pewno mógł zostać wykorzystany lepiej przez zręcznego reżysera. Moja ocena tego filmu jest łaskawsza niż userów popularnego portalu – zakończenie wcale nie jest złe.

IMDb: 6.3  |  freedams: 7

Filmy z zaskakującym zakończeniem

The Body (Trup) 2012

Podczas nocnej zmiany z kostnicy znika ciało kobiety (Belén Rueda). Na monitoringu obiektu widać jedynie uciekającego w popłochu ochroniarza, który następnie w stanie śpiączki trafia do szpitala. Śledztwo prowadzi detektyw Jaime Peña (José Coronado), który stara się rozwikłać zagadkę. Wkrótce podejrzenie pada na męża ofiary, Álexa (Hugo Silva), który coraz dziwniej się zachowuje.

Hiszpańskie kino przez długi czas dyskryminowałem i omijałem. Głównym powodem mojej niechęci była bariera językowa, fakt, że zamiast języka angielskiego w tle słyszę dialogi, z których bez napisów nic nie rozumiem. “Body” uświadomiło mi jak wiele mnie ominęło i ile dobrego kina mam do nadrobienie. Pierwsza część garściami czerpie z konwencji kina noir, by później pokazać wszystkie najlepsze cechy współczesnych thrillerów. Mroczny. Zaskakujący. Doskonały.

IMDb: 7.6  |  freedams: 8

Filmy z zaskakującym zakończeniem

The Game (Gra) 1997

W dniu 48. urodzin Nicholas Van Orton zostaje zaproszony do tajemniczej gry, która odmienia jego monotonne życie.

Lubicie gry typu escape room? Te kończące się po 60 minutach są całkiem zabawne, ale kiedy granica pomiędzy rozgrywką a światem rzeczywistym zaciera się, wówczas zaczyna się robić niebezpiecznie. Michael Douglas nie miał szczęścia trafiając w wir dziwnych wydarzeń, które determinują postrzeganie świata przez głównego bohatera i odciskają głębokie piętno na jego psychice. David Fincher bawi się nie tylko głową Nicholasa, ale także widza. Granice gry są trudne do wykrycia, o ile w ogóle istnieją.

IMDb: 7.7 |  freedams: 7

Filmy z zaskakującym zakończeniem

L.A. Confidential (Tajemnice Los Angeles) 1997

Los Angeles, rok 1953. Trzech działających niezależnie od siebie funkcjonariuszy policji próbuje rozwiązać sprawę wielokrotnego zabójstwa w nocnym barze.

Ekranizacja prozy James Ellro’a wplątuje widza w wielowątkową intrygę, której areną jest klimatyczne L.A. lat 50-tych. Wprawdzie zawiła fabuła i częste zwroty akcji to największe atuty filmu, ale gra aktorska również zasługuje na najwyższe noty. Russel Crowe wspina się na poziom z „Gladiatora”, świetny Kevin Spacey (tylko nieco gorzej niż w „The Usual Suspect”), niezapomniany Danny Devito i Kim Basinger, która za drugoplanową rolę w tym filmie otrzymała Oscara w 1998 roku. Mógłbym długo rozpisywać się na temat „L.A. Confidential”, ale dlaczego odbierać Wam radość z odkrywania tego dzieła samemu? Dla każdego kinomaniaka pozycja absolutnie obowiązkowa.

IMDb: 8.3 |  freedams: 10

Filmy z zaskakującym zakończeniem

Exam (Egazamin/Test) 2009

Ośmioro utalentowanych kandydatów rywalizuje między sobą o angaż w tajemniczej dużej korporacji. Przed nimi ostatni etap rekrutacji, polegający na odpowiedzeniu na zaledwie jedno pytanie z kartki leżącej przed każdym z nich. Z pozoru nieskomplikowane zadanie staje się skrajnie stresującym wyzwaniem, zwłaszcza, że czasu jest coraz mniej. Kolejnym kandydatom powoli puszczają nerwy…

Jeśli spodobał Ci się „Eksepryment” lub „Circle” to „Test” także Cię nie zawiedzie. Film trzyma równy, wysoki poziom przez pełne 80 minut. Nerwowa atmosfera udziela się zarówno kandydatom, jak i widzowi. ”Test” to interesujące studium ludzkiej natury, zachowań i instynktów, które na co dzień głęboko skrywane, uzewnętrzniają się w skrajnych emocjach. Gdzieś przeczytałem ciekawą opinię, że ten film jest trochę jak połączenie „12 gniewnych ludzi” z „Cube”. Trudno o bardziej trafne podsumowanie oraz rekomendację.

IMDb: 6.9  |  freedams: 7

Filmy z zaskakującym zakończeniem

The Invisible Guest (Contratiempo) 2016

Po odzyskaniu przytomności w pokoju hotelowym młody biznesmen odkrywa ciało swojej zamordowanej kochanki. Pod naporem oskarżeń decyduje się zatrudnić wybitną adwokat, aby ustalić, co tak naprawdę się wydarzyło. 

Kolejny hiszpański tytuł na liście, który trafia tu nie przypadek. Dzieło (nie obawiam się tu użyć tego określenia) Oriola Paulo wprowadza widza w swoisty trans i nie pozwala mu oderwać wzroku ani na chwilę. Trudno zliczyć ilość twistów jakie serwuje nam reżyser. Niemniej jednak każdy z nich podany jest z takim smakiem, że chcemy więcej i więcej. Ze znaczną dozą pewności stwierdzam, że sam Alfred Hitchcock miałby problem odgadnąć, co wydarzy się za kilka minut, nie wspominając już o przewidzeniu zakończenia. Świetne zdjęcia i miła dla oka obsada dopełniają ten doskonały film. Obiecałem sobie wystawić w tym poście tylko jedną „dziesiątkę”, która powędrowała już do „L.A. Confidential”. Prawdę mówiąc „The Invisible Guest” również na nią zasługuje. Muchas gracias señor Paulo!

IMDb: 8.1  |  freedams: 9 (i pół)

Filmy z zaskakującym zakończeniem

Atonment (Pokuta) 2007

Lato 1935 roku. 13-letnia Briony Tallis podgląda scenę miłosną między jej siostrą a synem służącej. Interpretacja tego wydarzenia doprowadzi do tragedii.

Ten film różni się od innych pozycji z listy. Sceneria ”Pokuty” przywodzi na myśl krajobraz znany z “Dumy i uprzedzenia”, co wielu może zniechęcić do tego filmu. Warto jednak dać mu szansę, bo nie jest to historia sielskiego romansu, a zapadający w pamięć dramat o tym jakie mogą być konsekwencje samolubnego kłamstwa. Nie można też narzekać na brak napięcia czy mocniejszych scen. O odpowiedni poziom przekazu dba plejada aktorska z Keira Knightley, Jamesem McAvoyem i Brendą Blethyn na czele. Do obejrzenia ku przestrodze.

IMDb: 7.5  |  freedams: 8

Filmy z zaskakującym zakończeniem

The Life of David Gale (Życie za życie) 2003

Walczący o zniesienie kary śmierci profesor filozofii, David Gale, zostaje oskarżony o zgwałcenie i zamordowanie koleżanki z uczelni.

Film jest niezwykle kontrowersyjną rozprawką na temat słuszności kary śmierci. Jej celem nie jest sugerowanie konkretnego poglądu, ale zadawanie pytań pomocniczych. Wydaje mi się, że “Życie za życie” nie zostało należycie docenione przez krytyków, ponieważ wszystko się tu zgadza: poprawna (chwilami nawet wybitna) gra aktorska, odpowiedni klimat, spójna, trzymająca w napięciu historia z ciekawym zakończeniem. Po prostu kino, które nie zawodzi. 

Ciekawostka: Kevin Spacey nie był pierwszym wyborem do obsady głównej roli. Otrzymał ją po tym, gdy propozycję odrzucili George Clooney i Nicholas Cage. Cóż za ironia w kontekście ostatniego skandalu z udziałem aktora…

 IMDb: 7.6  |  freedams: 8

Filmy z zaskakującym zakończeniem

Arrival (Nowy Początek) 2016

Ogromne statki kosmiczne zacumowują w 12 miejscach na Ziemii, a amerykański rząd posyła po wybitną lingwistkę Louise Banks, by ta nawiązała kontakt z przybyszami i poznała ich zamiary. Oczywiście miłym dodatkiem byłoby uratowanie przez nią losów ludzkości.

Fabuła tego filmu jest naciągana jak stawki za przejazd autostradą A4, pomysły reżysera trudne do zrozumienia, ale mimo wszystko umieszczam go na tej liście. Dlaczego? Klimat filmu jest naprawdę wyjątkowy. Ta gra ciszą i nasłuchiwanie odgłosów przybyszów z kosmosu – na sali kinowej długimi momentami nikt nie odważył się nawet sięgnąć po chipsy. Jeśli będziecie oglądać na ekranie laptopa lub bez dobrych głośników to spokojnie można odjąć 1 od oceny końcowej.

IMDB: 7.9  |  freedams: 7

Filmy z zaskakującym zakończeniem

Buried (Pogrzebany) 2010

Rok 2006. Paul Conroy budzi się pogrzebany żywcem w drewnianej trumnie, gdzieś na pustyni w Iraku. W środku znajduje telefon komórkowy i zapalniczkę, ale te skarby nie zastąpią mu najważniejszego – powietrza, którego z każdą chwilą ma pod ziemią coraz mniej…

Uczucie klaustrofobii i bezradności jest wszechogarniające i przytłaczające jak nigdy wcześniej. Trudno sobie wyobrazić film, który wymagałby niższego budżetu niż „Pogrzebany”, ale jego klimat dystansuje wiele produkcji za miliony. Podczas seansu kilkukrotnie złapałem się na tym, że mimowolnie spłycałem oddech tak jak Paul. Naprawdę warto zobaczyć, czy mu to pomogło.

IMDb: 7.0  |  freedams: 7

Filmy z zaskakującym zakończeniem

Predestination (Przeznaczenie) 2014

Tajna rządowa agencja, której zadaniem jest zapobieganie zbrodniom z przyszłości, wysyła swojego szpiega, by pochwycił niebezpiecznego przestępcę.

Powyższy opis przywodzi na myśl „Raport Mniejszości”? Całkiem trafne skojarzenie, choć „Przeznaczenie” jest filmem dojrzalszym, nieco mocniejszym, a motywem przewodnim są podróże w czasie głównego bohatera (Ethan Hawke). Fabuła jest dobrze przemyślana i spójna. Wydarzenia splatają się w logiczną całość, co nie zawsze jest udziałem tego typu filmów. Bardzo dobre, niebanalne kino, przy którym trzeba trochę pogłówkować. Polecam z czystym sumieniem.

IMDb: 7.5  |  freedams: 8

Filmy z zaskakującym zakończeniem

The Invitation (Zaproszenie) 2015

Podczas kolacji ze znajomymi w dawnym domu mężczyzna zaczyna podejrzewać swoją byłą żonę i jej nowego męża o złowieszcze intencje co do ich gości.

Dla niektórych widzów akcja filmu będzie zbyt flegmatyczna, innym spodoba się specyficzny klimat tego psychologicznego thrillera. Osobiście nie przeszkadza mi przegadane kino, o ile dialogi i ich tematyka są przemyślane. Choć opinie widzów są podzielone, to ja przyłączam się do tych bardziej przychylnych. Ostatnia scena „Zaproszenia” zdecydowanie zrekompensowała mi czas spędzony na seansie. Nie żałuję.

IMDb: 6.0  |  freedams: 7

Filmy z zaskakującym zakończeniem

Mindhunters (Łowcy umysłów) 2004

Harris (Val Kilmer), wykładowca szkolący przyszłych pracowników FBI, wysyła grupę kandydatów na kryminologów na małą wysepkę u wybrzeży USA. Mają oni przejść symulację prawdziwego śledztwa – ustalić profil psychologiczny zabójcy. Jednak kiedy ginie jeden z adeptów, symulacja zamienia się w prawdziwą rozgrywkę…

„Mindhunters” trafiają na listę nieco na wyrost. Z jakiegoś powodu mam sentyment do tego filmu, gdyż obejrzałem go w czasie jego premiery (14 lat temu) i w mojej pamięci pozostawił pozytywne wrażenie. Niedawno miałem okazję widzieć go po raz kolejny, w telewizji. Znając już całą fabułę skupiłem się na detalach. Niestety dla „Mindhunters”, to właśnie tam tkwił diabeł… Całkiem sporo tu błędów logicznych, przedmiot widoczny w jednym kadrze znika w kolejnym itp. Niemniej jednak film nadal oferuje dużo frajdy z oglądania, szczególnie wtedy, gdy zamiast doszukiwania się mankamentów po prostu damy się ponieść akcji. Moja rada: obejrzyj raz i tak go zapamiętaj. 

IMDb: 6.4  |  freedams: 6

 
Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować:
 
Spodobał Ci się ten post? 
Polub nas na Facebook’u i bądź na bieżąco!

You Might Also Like...