Inne Lifestyle

Jak się uczyć, gdy brak czasu?

Jak się uczyć, gdy brak czasu?

Na studiach czy w szkole jest dużo łatwiej, mamy mnóstwo czasu dedykowanego stricte na naukę. Później niestety przychodzi standardowa proza życia, więcej obowiązków, wypada też poświęcić kilka chwil rodzinie. Mimo to czujemy, że wciąż moglibyśmy lepiej wykorzystać czas, który spędzamy stojąc w korkach, czekając w kolejce, wyprowadzając psa na spacer. Przecież w wielu przypadkach to niemal 1,5-2h dziennie, czy ten czas musi zostać roztrwoniony? Dzięki urządzeniom przenośnym nauka w samochodzie, autobusie czy na siłowni jest teraz naprawdę łatwa! Poniżej kilka sposobów, jak się uczyć, gdy brak czasu – zapraszam do komentowania oraz uzupełniania listy, czekam na Wasze propozycje.

Sololearn (programowanie)

Platforma learningowa oferująca interaktywne kursy z programowania, która stawia na krótke i treściwe lekcje uzupełnione quizami sprawdzającymi wiedzę. Sololearn jest jednym z moich ostatnich odkryć, choć sama platforma cieszy się rosnącą popularnością od dawna – wystarczy spojrzeć na listę DARMOWYCH (!) kursów i zarejestrowanych studentów, których jest już łącznie 22 miliony:

https://www.sololearn.com/Blog/4/mobile-learning-platform-sololearn-raises-100k/

C++  – 80 lekcji, 324 quizy, 4 miliony użytkowników

Python  – 92 / 275 / 3 miliony

Java  – 65 / 140 / 3 miliony

HTML  –  44 / 125 / niemal 4 miliony

SQL  – 27 / 104 / 1,3 miliona

Co najbardziej lubię w Sololearn? Tylko sama gęsta treść z przykładami, lekcje są zwykle krótsze niż jedna wiadomość sms, bardzo przejrzysty design. Co ważne, strona bez najmniejszych problemów wyświetla się na telefonie i tablecie, dzięki czemu Sololearn to wprost idealny towarzysz podróży autobusem, samolotem, pociągiem. Należy mieź jednak na uwadze, że celem Sololearn nie jest przekazanie odbiorcy całej wyczrpującej teorii dotyczącej konkretnego zagadnienia – o takich kursach napiszę w innym poście. Sprawdzi się natomiast znakomicie w innych przypadkach: jeśli jednak macie już podstawową wiedzę i chcecie poćwiczyć lub chcecie sprawdzić czy programowanie w danym języku jest dla was.

TED Talks

Zawsze mam problem z tym jak zdefiniować to czym jest TED. Organizacja? Idea? Ogromna konferencja? TED z całą pewnością jest po części każdym z wymienionych, a ponadto daje możliwość dołączenia do jednej z największych globalnych społeczności miłośników krótkich (maksymalnie 18-minutowych), inspirujących wykładów. Od 1984 na konferencje TED’a zapraszani są tak znakomici goście jak choćby Steve Jobs czy Ken Robinson, którzy w swoich mowach nawiązują do zagadnień naukowych, techniki, biznesu, problemów świata (Technology, Entertainment, Design). Wydaje się być nudne? Nic z tych rzeczy! Rzućcie okiem na wybrane tematy kilka najpopularniejszych wykładów:

How great leaders inspire action                                              

How to speak so that people want to listen

10 things you didn’t know about orgasm

How to spot a liar

This is what happens when you reply to spam email

Wykłady zostały przetłumaczone na ponad 100 jezyków, świetnie słucha się w samochodzie lub pracy. Tutaj jeden z moich ulubionych odcinków, kwintesencja tego co TED ma do zaoferowania, myślę, że może przekonać niezdecydowanych.
Czy naprawdę warto opierać się TEDowi? 🙂

BBC: 6 Minute English

Strona BBC do nauki języka angielskiego jest podzielona na wiele podkanałów tematycznych – język biznesowy, na uniwersytecie, gramatyka, warsztaty wymowy, historyjki, język potoczny, slang…BBC jest w stanie zaspokoić gust i potrzeby dosłownie każdego pragnącego podszlifować swoje skille. Dobrą kombinacją jest wybranie dowolnego kanału do śledzenia przy śniadaniu oraz kanału, który jest moim osobistym faworytem, mianowicie 6 Minute English. Jak sama nazwa wskazuje jest to zbiór krótkich podcastów, gdzie każdy z nich to osobny ciekawy temat. Prezenterów dobrze się słucha, a ich dialogi nie są nudne. „Jak pozyskiwany jest Bitcoin?”, „Dlaczego wypadają włosy?”, „Jak zwierzęta nawigują, by wrócić do domu?”,”Dumni introwertycy” – to tylko namiastka tego, co można znaleźć w tej sekcji BBC. Naprawdę można czasem błysnąć w towarzystwie jakąś ciewkawostką zaczerpniętą z tych podcastów😊 Dodatkowo w każdym odcinku omawiane jest około 10 użytecznych zwrotów, doskonałe uzupełnienie słownictwa używanego na codzień. Podcasty można pobrać w formacie mp3 (+ skrypt PDF) i słuchać codziennie w drodze do/z pracy czy idąc po zakupy. Zdecydowanie polecam każdemu, bez względu na to jak dobrze wymiata w tym języku.

Youtube

Prawdę mówiąc Youtube nauczył mnie niemal wszystkiego co potrafię. Nie zamierzam rozpisywać się tutaj ile to tysięcy filmów instruktażowych, poradników, kursów itp. można tam znaleźć. Ostatnio odkryłem jednak kolejne ciekawe zastosowanie Youtube’a, dzięki któremu można podszkolić swoje zdolności językowe bardzo małym nakładem czasu i siły – standup! Pomyślcie, że po całym stresującym dniu pracy postanawiacie resztką sił zadbać jeszcze nieco o swoją kondycję.  Idziecie więc pobiegać/pojeździć na rowerze w siłowni, co nierzadko jest dodatkowym obciążeniem dla naszego układu nerwowego. Weźcie ze sobą telefon czy tablet, włączcie anglojęzyczny stand-up. Gwarantuję, że relaksujecie się, dostarczycie sobie trochę endorfin, a ponadto jako „efekt uboczny” można się dokształcic językowo. Polecam oczywiście poeksperymentować z wywiadami, wykładami TED’a czy czymkolwiek co jest wartościowe i sprawia przyjemność.

 

 

 

 

 

 

You Might Also Like...