Skoki narciarskie oczywiście dominują w rankingach popularności sportów zimowych w Polsce. W ostatnich latach polskie społeczeństwo elektryzują również biegi narciarskie, zwłaszcza w wersji kobiecej. Sukcesy naszej zawodniczki pokazały, że można osiągnąć wszystko bez wielkiego zaplecza technicznego, opierając się na ambicjach, marzeniach i nadludzkim wysiłku. Justyna Kowalczyk stała się dla publiczność ideałem tytanicznej pracy, pokazała, że wierząc w siebie, pracując nad sobą, ciężko trenując można zdobyć szczyty i zrealizować swoje marzenia. Polaków do biegów narciarskich przekonała nie tylko Justyna Kowalczyk i jej sukcesy, ale przede wszystkim dostępność dyscypliny, jej walory zdrowotne.
Biegi narciarskie
Biegi narciarskie w wersji rekreacyjnej to dobry sposób na poprawienie kondycji, zrzucenie kilku kilogramów i na dotlenienie serca. Można powiedzieć, że to element zdrowego stylu życia w zimie i odrobina rekreacji. W Polsce brakuje tras biegowych, ale miłośnicy tego sportu radzą sobie w inny sposób ? biegają na nartach w parkach i lasach. Niektórzy próbują technik stosowanych przez zawodowych biegaczy, inni nie koncentrują się na przyjemności z biegania. Biegacze -amatorzy zmagają się z trasami o różnym stopniu trudności. Narciarze preferują trasy różnej długości w zależności od umiejętności i wytrzymałości – część z nich pokonują dłuższe trasy, zabierają ze sobą namioty i sprzęt turystyczny, podczas gdy inni biegają na krótszych szlakach, utrzymywanych przez kurorty narciarskie.
Amatorskie zawody w biegach narciarskich
Są organizowane amatorskie zawody w biegach narciarskich, np: Bieg Piastów w Jakuszycach. W 2012 roku rozegrano w Jakuszycach Puchar Świata w biegach. Biegi narciarskie są jedną z najtrudniejszych konkurencji wytrzymałościowych, angażuje wszystkie główne mięśnie. Biegi prowadzą do spalenia największej liczby kalorii w danej jednostce czasu. Jako zawody sportowe biegi dostosowane są do wymagań publiczności i podzielone są na wiele konkurencji: sprint, biegi ze startu wspólnego, biegi łączone, sztafety, biegi pościgowe. Podział na osobne konkurencje daje zawodnikom możliwość wyspecjalizowania się w określonej konkurencji, chociaż największe sukcesy osiągają biegacze, którzy w równym stopniu są przygotowani do wielu konkurencji, to znaczy świetnie biegają sprinty, jak i biegi łączone.
Dyscyplina olimpijska
Biegi narciarskie to dyscyplina olimpijska. Połączeniem biegów narciarskich i strzelania jest biathlon. Widzowie najbardziej lubią sprinty i biegi łączone. W trakcie biegu łączonego zawodnik biegnie dwoma technikami i zmienia sprzęt w połowie trasy. Wymiana nart jest szybka i zdaniem kibiców widowiskowa. Zawodnicy wjeżdżają w specjalne tory, gdzie dokonują zmiany nart, po czym ruszają w trasę. Tempo dokonania zmiany ma wpływ na ostateczne wyniki, zbyt dużą stratę czasu trudniej odrobić. Sprinty to konkurencja wieloetapowa rozpoczyna się eliminacjami a kończy finałem, w którym uczestnicy 6 zawodników. Kolejne starty podgrzewają emocję kibiców, tym bardziej, że przebiegają szybko i sprawnie. W krajach skandynawskich biegi narciarskie są elementem tożsamości narodowej.