Szybka konserwacja roweru

0
145

Jeżeli zdecydowałeś się wybrać rower jako Twój nowy środek transportu robisz przysługę sobie i środowisku, jeżeli jednak chcesz utrzymać stan roweru powinieneś go konserwować.

Konserwacja roweru, którą Wam dziś przedstawię obowiązuje dla każdego roweru ulicznego, górskiego oraz rekreacyjnego.

1. Powinieneś jako pierwszy krok sięgnąć dzwonek, i wszystkie inne akcesoria jakie posiadasz na kierownicy.
2. Linki hamulcowe znajdujące się z przodu roweru i stylu odczep. Zaczynając od tej pierwszej. Pamiętaj aby odczepić hamulcze musisz je ścisnąć co spowoduje poluźnienie linki hamulcowej i w efekcie ich demontaż.
3. Następny krok to obrócenie roweru, postaw swoje dwa kółka na kierownicy i siodełku, oczywiście ?kołami do góry?, UWAGA pamiętaj o podłożeniu pod kierownice i siodełko szmat lub innej miękkiej tkaniny w celu uniknięcia porysowania roweru.
4. Zdejmij koła. Koło przednie zazwyczaj wyposażone jest w dźwignie, co pozwala zrobić to szybko i sprawnie. Niestety z tylnym ogumieniem jest więcej roboty, zwłaszcza jeśli posiadasz w rowerze przerzutki.
5. Przy pomocy wody z mydłem lub innym środkiem czystości wyczyść napęd w rowerze. Zaczynając od tylnych zębatek przesuwając się wzdłuż łańcucha do koła łańcuchowego oraz pedałów. Pokręć napęd kilka razy, mając wilgotną szmatkę na łańcuchu co spowoduje wyczyszczenie napędu z zbędnych śmieci, ostatnia czynnością jest opuszczenie łańcucha.
6. Wodą z mydłem lub środkiem ochronnym umyj ramę roweru, a następnie osusz ją.
7. Kierownice umyj, nie zapominając o przerzutkach warto tez przeczyścić linki hamulcowe oraz te prowadzące do przerzutek.
8. Koła należy starannie wyczyścić, szczególnie szprychy wymagają dokładności, nie zapomnij także o piastach. Jeśli Twój rower jest wyposażony w hamulce tarczowe oczyść je ze starego smaru. Możesz teraz przyczepić spowrotem wcześniej ściągnięte koła.
9. Po umocowaniu przedniego koła sprawdź dokładnie czy dźwignia jest odpowiednio przymocowana, tak aby koło nie ruszało się, jest to ważne gdyż może spowodować wypadek.
10. Pamiętaj o mechanizmie przerzutek który powinien być należycie wyczyszczony przed założeniem koła.
11. Obracając koła sprawdź czy są przyczepione równo.
12. Jeśli posiadasz manometr sprawdź ciśnienie kół (na oponach jest wskazana wartość jaka powinna być w PSI lub barach), w innym wypadku dopompuj koła ?na oko?
13. Parę razy obróć koła za pomocą pedałów, upewnij się czy mechanizm działa sprawnie i płynnie.
14. Obróć rower, oprzyj go o ścianę i umyj jego górę.
15. Siodełko zdejmij, wyczyść je i spowrotem zamocuj.
16. Według procedur które podał producent sprawdź hamulce.
17. Nasmaruj wszystkie ruchome mechanizmy.
18. Sprawdź oświetlenie roweru
Procedura ta jest uniwersalna i stosować ją można do każdego typu roweru, pamiętaj im bardziej dbasz o rower tym dużej będzie Ci służył. Udanej drogi!